Praca komornika

Praca komornika
Komornik to chyba jeden z niewielu zawodów prawniczych, który nie cieszy się dobrą opinią. Kojarzony jest on bardzo negatywnie, z osobą bezwzględną i nieugiętą. Komornicy jednak wykonują tylko odgórne polecenia. Jakie muszą posiadać cechy i co dokładnie robią na co dzień?
 
Komornikiem zostaje się również po studiach prawniczych, tak jak w przypadku adwokata, radcy prawnego czy sędziego. Należy odbyć obowiązkową aplikację komorniczą po ich zakończeniu oraz przystąpić do konkursu, który ma miejsce co dwa lata. Praca komornika polega zaś na prowadzeniu postępowania egzekucyjnego, które ma na celu ściągnięcie na rzecz wierzyciela należności, z którymi zalega mu dłużnik. Najprościej rzecz ujmując komornik pomaga więc w odzyskaniu zaległości czy pożyczek od osoby, która ich nie spłaciła. Najpierw jednak podstawa do wszczęcia takiego postępowania są akty notarialne, wyroki i nakazy sądowe.

Żaden dłużnik nie zostaje od razu obciążony karą i nie są mu zabierane jego własności. Najpierw trafiają do niego wezwania do zapłaty, a dopiero w kryzysowej sytuacji komornik składa mu wizytę. Wycenia on wartość majątku oraz organizuje na jego podstawie licytację. Uzyskane z niej pieniądze trafiają zaś do wierzyciela, który chciał je odzyskać. Tak wygląda w zasadzie codzienna praca komornika. Należy uodpornić się w niej na wiele rzeczy, ponieważ komornik musi postępować według ustalonych schematów. Z pewnością tej pracy nie może wykonywać osoba przesadnie wrażliwa, emocjonalna i uległa. Musi ono bowiem czasami postawić mocno na swoim i dążyć z uporem do celu. Niestety nawet jeśli sprawa dotyczy ludzi pokrzywdzonych i nie zgadza się z jej przebiegiem, musi on wykonywać swoją pracę.
Opinie o firmach (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (5 opinii)
Ocena: 5/5 (6 opinii)
Oceń firmę
jako pierwszy