Kredyt obrotowy - co to jest?

Kredyt obrotowy - co to jest?

Kredyt obrotowy jest dedykowany dla przedsiębiorców. Klienci indywidualni nie mają więc możliwości go zaciągnąć. Zazwyczaj taki rodzaj pożyczki zaspokaja bieżące potrzeby funkcjonowania firmy.

Kredyt obrotowy należy często spłacić w ciągu okresu jednego roku, więc nie należy on do pożyczek długoterminowych. Polega natomiast na tym, że przedsiębiorca ustala z bankiem limit kredytowy w rachunku bankowym. W chwili nieoczekiwanych wydatków czy też utraty płynności firma może pobrać pieniądze z konta. Wiąże się to z ujemnym jego saldem.

Wpływy na rachunek bankowy idą wówczas w pierwszej kolejności na spłatę kredytu obrotowego. W ten sposób jest on pomniejszany o przychody i niejako spłacany. Bank oczywiście pobiera od takiego kredytu prowizję oraz nalicza odsetki od ujemnego salda konta. W zależności od umowy z bakiem, kredyt obrotowy może być odnawialny lub nie. Może za każdym razem do jego zaciągnięcia być podpisywana umowa. Pomaga on nieraz wyjść przedsiębiorstwu z kryzysu, który może się nagle pojawić. Zazwyczaj nie dotyczy on dużych kwot pieniężnych, które szybko można spłacić.

Tego rodzaju kredyt pomaga zaspokoić bieżące potrzeby. W szczególności wybierają go właściciele startujących firm, ponieważ na początku nie zarabiają one wystarczającej ilości pieniędzy lub wymaga to większego okresu czasu. W takim przypadku kredyt obrotowy pomaga im utrzymać płynność finansową.

Istnieją placówki, które specjalizują się w poręczeniach kredytów dla firm. Należy do nich między innymi Podkarpacki Fundusz Rozwoju. Spółka poręcza kredyty, pożyczki i gwaracje bankowe dla firm z terenu Podkarpacia.

Opinie o firmach (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Ocena: 5/5 (1 opinia)
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Oceń firmę
jako pierwszy

W związku z tym, że na dzisiejszym rynku ni...
Wybierając biuro należy postawić sobie zasadnic...
Kredyt obrotowy jest dedykowany dla przedsiębiorc...
Polska po dołączeniu do grona krajów czł...
Biblioteczka to mebel, bez którego ciężko sobie...
Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa wymaga od ...