Kredyt obrotowy - co to jest?

Kredyt obrotowy - co to jest?

Kredyt obrotowy jest dedykowany dla przedsiębiorców. Klienci indywidualni nie mają więc możliwości go zaciągnąć. Zazwyczaj taki rodzaj pożyczki zaspokaja bieżące potrzeby funkcjonowania firmy.

Kredyt obrotowy należy często spłacić w ciągu okresu jednego roku, więc nie należy on do pożyczek długoterminowych. Polega natomiast na tym, że przedsiębiorca ustala z bankiem limit kredytowy w rachunku bankowym. W chwili nieoczekiwanych wydatków czy też utraty płynności firma może pobrać pieniądze z konta. Wiąże się to z ujemnym jego saldem.

Wpływy na rachunek bankowy idą wówczas w pierwszej kolejności na spłatę kredytu obrotowego. W ten sposób jest on pomniejszany o przychody i niejako spłacany. Bank oczywiście pobiera od takiego kredytu prowizję oraz nalicza odsetki od ujemnego salda konta. W zależności od umowy z bakiem, kredyt obrotowy może być odnawialny lub nie. Może za każdym razem do jego zaciągnięcia być podpisywana umowa. Pomaga on nieraz wyjść przedsiębiorstwu z kryzysu, który może się nagle pojawić. Zazwyczaj nie dotyczy on dużych kwot pieniężnych, które szybko można spłacić.

Tego rodzaju kredyt pomaga zaspokoić bieżące potrzeby. W szczególności wybierają go właściciele startujących firm, ponieważ na początku nie zarabiają one wystarczającej ilości pieniędzy lub wymaga to większego okresu czasu. W takim przypadku kredyt obrotowy pomaga im utrzymać płynność finansową.

Istnieją placówki, które specjalizują się w poręczeniach kredytów dla firm. Należy do nich między innymi Podkarpacki Fundusz Rozwoju. Spółka poręcza kredyty, pożyczki i gwaracje bankowe dla firm z terenu Podkarpacia.

Opinie o firmach (1)
Czarek
Podkarpacki Fundusz Rozwoju może poręczać kredyty, pożyczki i gwarancje bankowe. PFR udziela poręczenia pożyczki dla firm na kwoty sięgające nawet 1 mln złotych. Poręcznie zwiększa wiarygodność przedsiębiorcy oraz zapewnia mu większą płynność finansową, bez angażowania środków własnych. To ważny krok w rozwoju wielu firm, zwłaszcza tych, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. Poręczenie udzielane przez PFR może dotyczyć nawet 80% wartości zaciąganej pożyczki lub kredytu.Skorzystanie z pożyczki od podkarpackiego funduszu rozwoju było bardzo dobrym pomysłem. Dzięki temu moja firma osiągnęła profesjonalny poziom . Polecam
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Oceń firmę
jako pierwszy

Czasy pandemii są bardzo trudnym okresem dla wiel...
Poszukujesz wysokiej renomy przedsiębiorstwa, w k...
Księgowa zapewni Ci najwyższe standardy bez...
W związku z tym, że na dzisiejszym rynku ni...
Wyróżnić można kilka rodzajów pod...
Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa wymaga od ...