Kodeks karny skarbowy

Kodeks karny skarbowy

Najczęstszą zmorą każdego podatnika jest urząd skarbowy. Obowiązujące w fiskusie nieprzekraczalne terminy są wiążące i należy o tym pamiętać. Niezłożenie danego wniosku w wyznaczonym czasie może mieć niekiedy bardzo poważne konsekwencje. W niektórych sytuacjach jednakże, pomimo panujące dookoła biurokracji istnieje cień szansy na to, że uda się uniknąć skutków feralnego zapomnienia.

W celu egzekwowania wszelkich wykroczeń podatniczych sporządzono odpowiednie przepisy i regulacje zawarte w kodeksie karnym skarbowym. Najczęściej stosowanym narzędziem jest grzywna. To jak wysoka ona będzie zależy od charakteru czynu. A można mówić o dwóch zasadniczych odmianach niedopatrzeń. Po pierwsze, gdy przekroczenie terminu złożenia deklaracji było zrobione świadomie i celowo, po to by wyraźnie uszczuplić podatek. Coś takiego uznawane jest już za występek przestępczy. Jak zakończy się taki przypadek zależy od wysokości kwoty, którą próbowało się zataić. Wielokrotnie grozi za to nawet kara pozbawienia wolności.

Po drugie z kolei, nierzadko dochodzi po prostu do przypadkowego zapomnienia o uregulowaniu spraw z fiskusem. Wtedy, jako, że czyn wykonany był niecelowo, kary są nieco niższe. W związku z tym, dochodzi tu przeważnie do wyliczenia stosownych odsetek za każdy dzień zwłoki. Czasami są jednakże wyjątki, kiedy to podatnikowi udaje się ujść na sucho. Otóż może on to zdziałać składając pismo, tzw. czynny żal. Taki dokument jest stwierdzeniem i przyznaniem się do popełnienia czynu niedozwolonego prawnie. 

Opinie o firmach (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Ocena: 5/5 (1 opinia)
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (5 opinii)
Ocena: 5/5 (2 opinie)
Ocena: 5/5 (2 opinie)