Jakie uprawnienia posiada: prawnik, adwokat, radca prawny?

Jakie uprawnienia posiada: prawnik, adwokat, radca prawny?

Kiedy mamy problem prawny, często zastanawiamy się do kogo udać się po poradę i rzetelną pomoc. Najczęściej pojawiają nam się oferty kancelarii prawnych, w których pracują prawnicy, adwokaci, a nawet radcy prawni - i teraz pojawia się pytanie, do kogo udać się ze swoim problemem?

Na samym początku warto zrozumieć, w jaki sposób zdobywane jest wykształcenie prawnicze, ponieważ wtedy będziemy mogli w lepszy sposób pojąć tytuły. Wszystkie studia prawnicze trwają 5 lat i po ich ukończeniu każda osoba zyskuje tytuł magistra prawa. Po tym czasie każdy magister może złożyć wniosek o aplikację, np. sędziowską, adwokacką, komorniczą, notarialna oraz radcowską, jednakże, aby udać się na aplikację trzeba zdać egzamin wstępny. Okres aplikacji jest odmienny, ponieważ jest zależny od wybranego stanowiska, np. aplikacja adwokacka i radcowska trwa 3 lata. Po odbyciu aplikacji podchodzi się do egzaminu zawodowego, po którego zdaniu i wpisaniu na odpowiednią listę otrzymuje się tytuł: radcy prawnego lub adwokata.

Prawnik
Prawnikiem nazywamy osobę, która skończyła studia prawnicze, czyli ma teoretyczną wiedzę z zakresu prawa zdobytą na uczelni. Warto pamiętać, że prawnik nie posiada ani tytułu adwokata, ani radcy prawnego, dlatego jest to osoba, która nie podeszła do aplikacji i egzaminu zawodowego. Prawnik przez to nie może reprezentować osób przed sądami oraz innymi instytucjami.

Radca prawny a adwokat
Radca prawny nie tylko świadczy pomoc prawną, ale również może występować w ramach obrońcy lub pełnomocnika w sprawach karnych, lub karnoskarbowych. Radca prawny może oczywiście udzielać konsultacji oraz porad prawnych, a także sporządza opinie prawne i zajmuje się opracowywaniem projektów aktów prawnych. Radca prawny różni się tym od adwokata, że może być zatrudniony u przedsiębiorcy na podstawie umowy o pracę, a adwokat swój zawód musi wykonywać jedynie na własnej działalności gospodarczej lub jako wspólnik spółki.

Opinie o firmach (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (4 opinie)
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (2 opinie)