Jakie są zadania trybunałów?

Jakie są zadania trybunałów?
W Polsce mamy do czynienia nie tylko z sądami orzekającymi o winie lub regulującymi pewne stosunki społeczne, ale również z funkcjonującymi przy nich trybunałami. Są to Trybunały Konstytucyjne i Trybunał Stanu. 
 
Trybunały mają za zadanie orzekać w wielu sprawach. Sprawują one niejako kontrolę nad sprawowaną w Polsce władzą, zarówno jeśli chodzi o wypełnianie obowiązków przez podmioty rządzące, jak i sporządzanymi przez nie ustawami. Trybunał Konstytucyjny jest powołany do sądzenia tworzonego prawa. Osądza prawo z punktu widzenia jego legalności oraz zgodności z Konstytucją RP. Jego orzeczenia są ostateczne i zapadają większością głosów sędziów trybunału. W jego skład wchodzi 15 osób wybieranych na 9 lat, bo tyle właśnie trwa ich kadencja. Trybunał Stanu jest zaś organem powołanym do orzekania odpowiedzialności osób sprawujących władzę w państwie.

Odpowiadają one za naruszenie konstytucji lub w związku z funkcjami na sprawowanym stanowisku. Przed Trybunałem Stanu może odpowiadać prezydent, prezes Rady Ministrów, ministrowie, prezes Narodowego Banku Polskiego, prezes Najwyższej Izby Kontroli, członkowie KRRiT oraz dowódca naczelnych sił zbrojnych. Mogą przed nim stawać również posłowie i senatorowie, a także Marszałek Sejmu czy Senatu kiedy pełnią rolę zastępcy prezydenta w Polsce. W skład trybunału wchodzi przewodniczący Trybunału Stanu, dwóch zastępców i 16 członków wybieranych przez Sejm.
Opinie o firmach (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (6 opinii)