Jak wygląda drukowanie do pliku PDF?

Jak wygląda drukowanie do pliku PDF?

Współcześnie coraz częściej mówi się o drukowaniu do pliku PDF jako o ekonomiczniejszym, szybszym i przyjaźniejszym środowisku rozwiązaniu. Stanowi świetną alternatywę dla drukowania sterty dokumentów w wersji papierowej, które później należy gdzieś przechowywać i jeszcze potrafić się w nich odnaleźć. Z lektury niniejszego artykułu dowiecie się, jak drukować do pliku PDF i jakie rozwiązanie to ma plusy oraz minusy. Dzięki ich znajomości dowiecie się, w jakich sytuacjach warto się na nie zdecydować.

Drukowanie do pliku PDF

Drukowanie do pliku PDF wykonuje się w zasadzie bardzo podobnie do drukowania przy użyciu stacjonarnego urządzenia - drukarki laserowej albo drukarki atramentowej. Po uruchomienia interesującego Was pliku musicie odnaleźć i wybrać opcję "Plik". Po rozwinięciu paska z różnymi przyciskami kliknijcie "Drukuj". W tym momencie powinniście mieć możliwość wyboru drukarki (jeśli nie będziecie jej mieli, odszukajcie opcję "Właściwości/Preferencje"). W przypadku korzystania z wirtualnej drukarki interesuje Was opcja Adobe PDF. Następnie, tak jak w przypadku wykonywania wydruków papierowych, ustalacie wygląd dokumentu, zakres drukowanych stron i temu podobne kwestie. Potem pozostaje Wam ponowne wybranie przycisku "Drukuj" i zapisanie pliku. Możecie oczywiście samodzielnie wpisać nazwę, po której będzie Wam najłatwiej w bliższej lub dalszej przyszłości wyszukać dany plik. Na koniec pozostaje Wam jeszcze kwestia, gdzie chcecie go zapisać. Możecie choćby zrobić to na dysku albo w chmurze.

Zalety i wady drukowania do pliku PDF

Zdecydowanie więcej możemy wymienić zalet niż wad drukowania do pliku PDF, jednakże rozwiązanie to nie może być stosowane w każdej sytuacji. Są bowiem w wielu firmach i instytucjach dokumenty, które ze względu na obowiązujące przepisy muszą być przechowywane w formie papierowej. Drukowanie do pliku PDF pozwala osobom prywatnym i właścicielom firm na zaoszczędzenie pieniędzy wydawanych na papier i tonery lub tusze. W takim wypadku nie musicie ich kupować, ponieważ korzystacie z wirtualnej drukarki. Ważną korzyścią płynącą z przechowywania dokumentacji na dysku lub w chmurze pod postacią plików Adobe PDF jest fakt, że nie zajmują one dużej ilości miejsca. Jeśli zaś mowa o kontekście fizycznym, nie musicie posiadać dużej przestrzeni udostępnionej wyłącznie na piętrzące się stosy papierów czy też segregatory. Dodatkowo drukowanie do pliku PDF jest czynnością, którą można bardzo szybko wykonać, dzięki czemu pracownik (albo osoba prywatna) nie musi poświęcać na nią dużej ilości czasu. Warto jeszcze na koniec zwrócić Waszą uwagę na fakt, że dzięki "spłaszczeniu" plików nie będą się one "psuć" po przeniesieniu czy przesłaniu na inne urządzenie.

To "spłaszczenie" pliku dostarcza jednakże również minus. Pliku Adobe PDF nie da się w ogóle edytować, o czym należy pamiętać, zanim zdecydujecie się na taki sposób przechowywania dokumentów. Kolejną istotną wadą jest to, że elektroniczne przechowywanie plików na dysku nie jest do końca bezpieczne. W sytuacji, gdyby urządzenie się zepsuło, moglibyście niestety utracić pliki. Jak więc temu zaradzić? Polecamy się zabezpieczyć i zapisywać pliki Adobe PDF także w innym miejscu, jak choćby w chmurze.

Opinie o firmach (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (7 opinii)
Oceń firmę
jako pierwszy