Darowizna na rzecz małżeństwa - porady prawne

Darowizna na rzecz małżeństwa - porady prawne
Co o ile darowiznę darczyńca chciałby przekazać małżeństwu? Czy stanowi to jakiś problem? Otóż w tak zaistniałej okoliczności, nie posiada żadnych przeciwwskazań czy również większych trudności. W pewnych przypadkach w pewnych przypadkach przykładowo ojciec czy również dziadek pokazuje część własnego majątku, takiego jak powiedzmy firma, na rzecz własnego dziecka , a dodatkowo jego współmałżonka. Wówczas oboje stanowią stronę zaangażowaną w umowę i oboje są prawnie określani jako jednostki obdarowywane.

Aby jednakże de fakto oboje mogli w pełni skorzystać z darowanego znakomita materialnego czy też darowanej sumy pieniężnej, osoba dająca musi w swym oświadczeniu zawartym w akcie notarialnym wyszczególnić, że prawo do dysponowania ma zarówno mąż, jak również żona - na równi. A co w przypadku, gdy preferuje się darować coś członkom rodziny? Np jeżeli już w grę wchodzi powiedzmy siostra darczyńcy to dobrze jest mieć na uwadze, że najbliżsi krewni są zwolnieni z obowiązku uiszczania podatku od rzeczy zarówno darowanych, jak i odziedziczonych. Dokładniej takim przywilejem objęci są poza rodzeństwem także małżonkowie, dzieci, wnukowie - czyli prawnie wszyscy ci, określani mianem zstępnych oraz wstępni, a więc macocha, ojczym, pasierb.

Dopełnienie formalności wygląda tu następująco - osoba, która została obdarowana zgłasza się do odpowiedniego działu urzędu skarbowego w okresie do sześciu miesięcy odkąd zaistniał obowiązek podatkowy. Wówczas stosowny wniosek skierowany do pracownika instytucji jest wystarczający do tego, ażeby zwolnić najbliższą darczyńcy osobę z konieczności płacenia podatku od otrzymanego znakomita materialnego.
Opinie o firmach (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (5 opinii)
Ocena: 5/5 (4 opinie)
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (2 opinie)