Czy warto starać się o odfrankowienie kredytu?

Czy warto starać się o odfrankowienie kredytu?

Po tym, jak Trybunał Sprawiedliwości wydał orzeczenie w sprawie kredytów frankowych, coraz więcej osób, które pożyczyły kapitał w szwajcarskiej walucie zainteresowanych jest odfrankowieniem kredytu. Komu może opłacać się takie rozwiązanie i w jaki sposób można je uzyskać?

Czy odfrankowienie się opłaca?
Pozew o odfrankowienie kredytu Rzeszów to dla wielu osób jedyne słuszne wyjście, które może poprawić ich sytuację finansową. Pozytywny wyrok może skutkować przekształceniem umowy frankowej w kredyt bankowy w złotówkach. Pozwoli nie tylko zmniejszyć wartość zobowiązania i poszczególnych rat, ale również zwrócić kredytobiorcy nadwyżkę wraz z odsetkami. To bardzo korzystna sytuacja dla wielu frankowiczów, którzy coraz częściej decydują się wystąpić na drogę sądową i walczyć z bankiem.

Kiedy kredyt może być odfrankowiony?
O odfrankowieniu kredytu można móśleć dopiero wówczas, gdy przeanalizujemy umowę zawartą z bankiem pod kątem niedozwolonych klauzul. Konkretnie chodzi o klauzule indeksacyjne lub waloryzacyjne, które przeliczają saldo kredytu w dniu wypłaty po kursie franka i na odwrót. Tutaj warto rozróżnić kredyt walutowy udzielony w obcej walucie (kredyt we frankach) od kredytu udzielonego w złotówkach i tylko indeksowanego (waloryzowanego) do kursu obcej waluty. W tym drugim przypadku klauzule przeliczają kredyt podwójnie, co oznacza, że od początku został on udzielony w złotówkach i to w nich powinien być również spłacany. Naruszają one zasadę tzw. ekwiwalentności świadczeń stron i mogą stanowić podstawę do wytyczenia procesu sądowego przeciwko bankowi.

Jak odfrankowić kredyt?
Przede wszystkim potrzebna jest umowa kredytu oraz aneksy. Jeżeli nie mamy kompletu dokumentów możemy poprosić bank o wydanie kopii (zazwyczaj za opłatą). Możemy napisać do banku wezwanie o dobrowolną zapłatę, do którego insytytucja w ciągu 30 dni powinna się ustosunkować. Mając pod ręką wszystkie informacje i odpowiedź banku, możemy złożyć pozew do sądu. Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego, sądem właściwym dla sprawy może być instytucja znajdująca się w miejscu zamieszkania konsumenta. Oznacza to, że klient możne wytoczyć sprawę o odfrankowienie kredytu w Rzeszowie (prawnik Rzeszów), a nie w Warszawie. Ze uwagi na wartość przedmiotu sporu, pozew należy złożyć w Sądzie Okręgowym.

Co w razie przegranej?
Decydując się na walkę z bankiem na polu sądowym zawsze trzeba liczyć się z tzw. ryzykiem procesowym. Oznacza to, że bez względu na rodzaj sprawy, jej finał może być niekorzystny dla klienta. Warto również mieć na uwadze, że banki są instytucjami korzystającymi z pomocy najlepszych przedstawicieli w kraju. Są oni wyspecjalizowaniu w uczestnictwie w tego typu sprawach i mają przygotowane mnóstwo argumentów, których celem jest oddalenie przywództwa. Działanie na własną rękę przeciwko bankowi może być więc bardzo trudne. Warto więc skorzystać z pomocy prawnika, który pomoże zarówno w przeanalizowaniu umowy, jak również reprezentowaniu klienta w sądzie.

Opinie o firmach (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (1 opinia)

Polska po dołączeniu do grona krajów czł...
Kredyt obrotowy jest dedykowany dla przedsiębiorc...
Czasy pandemii są bardzo trudnym okresem dla wiel...
Księgowa powinna posiadać dobrze rozwinięte umi...
Dokumenty gromadzą się bardzo szybko. Umowy, zle...
W związku z tym, że na dzisiejszym rynku ni...