Czy warto starać się o odfrankowienie kredytu?

Czy warto starać się o odfrankowienie kredytu?

Po tym, jak Trybunał Sprawiedliwości wydał orzeczenie w sprawie kredytów frankowych, coraz więcej osób, które pożyczyły kapitał w szwajcarskiej walucie zainteresowanych jest odfrankowieniem kredytu. Komu może opłacać się takie rozwiązanie i w jaki sposób można je uzyskać?

Czy odfrankowienie się opłaca?
Pozew o odfrankowienie kredytu Rzeszów to dla wielu osób jedyne słuszne wyjście, które może poprawić ich sytuację finansową. Pozytywny wyrok może skutkować przekształceniem umowy frankowej w kredyt bankowy w złotówkach. Pozwoli nie tylko zmniejszyć wartość zobowiązania i poszczególnych rat, ale również zwrócić kredytobiorcy nadwyżkę wraz z odsetkami. To bardzo korzystna sytuacja dla wielu frankowiczów, którzy coraz częściej decydują się wystąpić na drogę sądową i walczyć z bankiem.

Kiedy kredyt może być odfrankowiony?
O odfrankowieniu kredytu można móśleć dopiero wówczas, gdy przeanalizujemy umowę zawartą z bankiem pod kątem niedozwolonych klauzul. Konkretnie chodzi o klauzule indeksacyjne lub waloryzacyjne, które przeliczają saldo kredytu w dniu wypłaty po kursie franka i na odwrót. Tutaj warto rozróżnić kredyt walutowy udzielony w obcej walucie (kredyt we frankach) od kredytu udzielonego w złotówkach i tylko indeksowanego (waloryzowanego) do kursu obcej waluty. W tym drugim przypadku klauzule przeliczają kredyt podwójnie, co oznacza, że od początku został on udzielony w złotówkach i to w nich powinien być również spłacany. Naruszają one zasadę tzw. ekwiwalentności świadczeń stron i mogą stanowić podstawę do wytyczenia procesu sądowego przeciwko bankowi.

Jak odfrankowić kredyt?
Przede wszystkim potrzebna jest umowa kredytu oraz aneksy. Jeżeli nie mamy kompletu dokumentów możemy poprosić bank o wydanie kopii (zazwyczaj za opłatą). Możemy napisać do banku wezwanie o dobrowolną zapłatę, do którego insytytucja w ciągu 30 dni powinna się ustosunkować. Mając pod ręką wszystkie informacje i odpowiedź banku, możemy złożyć pozew do sądu. Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego, sądem właściwym dla sprawy może być instytucja znajdująca się w miejscu zamieszkania konsumenta. Oznacza to, że klient możne wytoczyć sprawę o odfrankowienie kredytu w Rzeszowie (prawnik Rzeszów), a nie w Warszawie. Ze uwagi na wartość przedmiotu sporu, pozew należy złożyć w Sądzie Okręgowym.

Co w razie przegranej?
Decydując się na walkę z bankiem na polu sądowym zawsze trzeba liczyć się z tzw. ryzykiem procesowym. Oznacza to, że bez względu na rodzaj sprawy, jej finał może być niekorzystny dla klienta. Warto również mieć na uwadze, że banki są instytucjami korzystającymi z pomocy najlepszych przedstawicieli w kraju. Są oni wyspecjalizowaniu w uczestnictwie w tego typu sprawach i mają przygotowane mnóstwo argumentów, których celem jest oddalenie przywództwa. Działanie na własną rękę przeciwko bankowi może być więc bardzo trudne. Warto więc skorzystać z pomocy prawnika, który pomoże zarówno w przeanalizowaniu umowy, jak również reprezentowaniu klienta w sądzie.

Opinie o firmach (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Ocena: 5/5 (3 opinie)
Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (1 opinia)

Prawo jazdy upoważnia do kierowania pojazdem siln...
Biblioteczka to mebel, bez którego ciężko sobie...
Kwestia znalezienia odpowiedniego księgowego do s...
Prawo administracyjne obejmuje normy generalnie-ab...
Czasy pandemii są bardzo trudnym okresem dla wiel...
W związku z tym, że na dzisiejszym rynku ni...