Adwokat a prawnik - kto jest kim?

Adwokat a prawnik - kto jest kim?

Potencjalnym klientom radców prawnych czy adwokatów często trudno się odnaleźć w świecie pełnym prawniczych terminów, dlatego poniżej przedstawiamy krótki niezbędnik, z którego dowiesz się, kim jest adwokat, a kim jest prawnik. Dzięki takiemu rozróżnieniu będziesz wiedzieć jak poprawnie posługiwać się wspomnianymi tytułami zawodowymi, jak również będziesz miał pełną świadomość, kogo wybierasz do pomocy prawnej.

Adwokat https://www.kancelaria-rzeszow.com/ oraz radca prawny to terminy zawodowe, które są przyznawane osobom po 5-letnich studiach prawniczych oraz 3-letniej aplikacji adwokackiej lub radcowskiej, a następnie z pozytywnym wynikiem zdały egzamin zawodowy, który jest przeprowadzany przez Ministerstwo Sprawiedliwości i zostali wpisani na listę adwokatów i prawników. Wspomniane tytuły uprawniają do reprezentowania zarówno osób fizycznych, jak i prawnych czy jednostek przed wszystkimi sądami w niemal każdego rodzaju sprawie. Adwokat jest swoistym specjalistą z dziedziny prawa i przede wszystkim zajmuje się on świadczeniem pomocy prawnej. Zwrotem grzecznościowym stosowanym do adwokata jest najczęściej termin: mecenas. Adwokat może występować w imieniu klienta przed sądami oraz innymi instytucjami, a także do jego głównych zadań należy doradztwo i obrona oskarżonych na rozprawach sądowych. 

Drugim pojęciem, które wywołuje niemałe zamieszanie, jest termin: prawnik. A więc kim jest prawnik? Prawnik jest osobą, która ukończyła studia prawnicze i ma tytuł magistra prawa. A więc prawnik powinien znać doskonale przepisy prawa, ponieważ musi je wykorzystywać w praktyce. Można powiedzieć, że prawnik stoi najniżej w hierarchii tytułów zawodowych związanych z zawodami prawniczymi - oznacza to również, że prawnik ma znacznie mniejsze uprawnienia w porównaniu do adwokata. Osoby z tytułem prawniczym zazwyczaj decydują się na otwieranie swoich prywatnych kancelarii, w których zajmują się udzielaniem porad o charakterze prawnym. 

Opinie o firmach (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Oceń firmę
jako pierwszy

Po tym, jak Trybunał Sprawiedliwości wydał orze...
Polska po dołączeniu do grona krajów czł...
Prawnik bez co najmniej kilku letniego doświadcze...
Nie każdy zna przepisy prawa, bo na co dzień si...
Jeżeli rozliczanie corocznych deklaracji PIT stan...